Klimalar çalışma prensibi itibari ile ortamdaki havayı emer, ısıtıp veya soğutup tekrar aynı ortama verirler. Ortamdaki toz, kıl, tüy, hav, bakteriler, virüsler vb. ne varsa klima tarafından emilir. Kaba partiküller filtreler tarafından tutulur, bir kısmı dışarı atılır, bir kısmı da ısı değiştirici içerisinde ve fan üzerinde birikir. Bu tür birikintiler hava geçiş alanını daralttığı gibi kötü kokuların oluşmasına, küf mantar oluşumuna sebep olur. Klimanın performansı düşer, elektrik tüketimi artar, ses yapmaya başlar. Zamanla fan üzerindeki birikintiler, fan balansını ve yataklarını ve hatta fan motorunu bozabilir.

Bu nedenlerden ötürü klimanızın filtrelerini, kullanım sıklığına ve çalışma ortamına göre değişmekle birlikte en az 15 günde bir temizlemenizde fayda vardır. Filtre temizliği ile ilgili talimata ulaşmak için tıklayınız.

Filtre temizliği haricinde yılda en az bir kez ( iki idealdir ) periyodik bakım yaptırmanızı öneririz. Periyodik bakımın sağladığı yararları şöyle sıralayabiliriz:

* Elektrik tüketimi azalır.

* Klimadan daha iyi performans alınır.

* Kötü kokuların oluşma ihtimali azalır.

* Olası arıza nedenleri giderilir.

* Klimanın ömrü uzar.

Aşağıda bakımdan önce ve sonra görebileciğiniz bir klima mevcut.

Bakımdan önce

Klima_Kirli

Bakımdan sonra

Klima_Temiz

Klimanıza bakım yaptırmak üzere randevu almak için tıklayınız.